Blog, Kitap

İşyeri Terapisi / Tarık Solmuş – Kitap Yorum

27 Nisan 2017

İşyeri Terapisi 

Kitabın adına ve mottosuna bakınca “iş yaşamında kişilik ve davranış sorunları” insan kaynaklarına yönelik bir kitapmış gibi algılıyorsunuz ancak tamamen “psikolojik” bir eser. Kitap yoğun bir kavram yüklemesiyle başlıyor. Uzun süre bunun bir giriş olduğunu ve iş hayatından örneklere bir an önce geleceğini düşünüyorsunuz. Fakat kitabın yarısına geldiğimde bunun beyhude bir bekleyiş olduğunu anladım. Kitap, tamamen sözlük ya da ansiklopedik bir yazım hissi veriyor.

Bazı bölümlerde az da olsa istatistik ve örnek var. Örneğin cinsel taciz ve mobbing konusunda sarsıcı birkaç örnek veya veri görebiliyorsunuz.

Yazarın kendisine güveninden de olabilir, yoğun bilgi yüklemesi ile kitabın sonuna kadar devam ediyor. Kitap bittiğinde geriye, kişilik tiplerini ve rahatsızlıklarını okurken verdiğiniz tepkiler kalıyor; “aaa bu bende var, tam bizim arkadaşı anlatmış, demek ki onun rahatsızlığı buymuş.”

Bence bu tarz bir kitapta yapılması gereken, örneğin; narsist kişilik bozukluğu olan kişiyle çalışmak nasıldır. Nelere dikkat edilmesi gerekir veya işe alım sürecinde bu tarz kişiler nasıl tespit edilir gibi yönlendirici donelerin sıklıkla ve detaylı verilmesi gerekir. Bunun için de yazarın ya iş hayatı tecrübesinin yekpare olması gerekir ya da ciddi bir araştırma çalışması. Görünen o ki bu zahmetlere girilmemiş.

İşyeri Terapisi, psikoloji alanına merakın ötesinde profesyonel ilgi duyan, kavramları bir arada görmek isteyen ve ansiklopedik bilgi ihtiyacı duyan kişilere tavsiye edilebilir.

Papatya Bilim basımevine not: Her sayfada yayınevinizin adı yazması şart mı?

 

Değerlendirmem: 3,5/10

Satın alma linkleri: Kitapyurdu, idefix

 

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: