Blog, Kitap

Başarılı Startup İçin 24 Adım / Bill Aulet – Kitap Yorum

25 Nisan 2017

Başarılı Startup İçin 24 Adım – Disciplined Entrepreneurship 

Girişimcilik hakkında çok fazla kitap var. Bu kitaplar temel olarak iki kategoriye ayrılıyor. Birincisi, motivasyon odaklı ana mesajı “başarabilirsin” olan kitaplar. Bu kategorideki eserlerin piyasadaki sayısı oldukça hızlı bir şekilde artıyor. Teknik bir kitaba nisbeten daha kolay yazılıyor ve yazarı için çok fazla birikim veya başarı öyküsü gerektirmiyor. Buna Walter Isaacson gibi biyografi odaklı kitaplar yazan yazarlar bu alanda daha kalıcı eserler çıkarıyor.

İkinci kategoride ise teknik kitaplar var. Girişimcilikte teknik kitap deyince aklıma; Alexander Osterwalder’ın İş Modeli Üretimi ve Müşteriniz Ne İster? kitapları geliyor. Bunların yanında da birçok, girişimcilik konusunu teknik olarak ele alan başarılı kitaplar var. Bu kitaplardan biri de Başarılı Startup İçin 24 Adım kitabı. Yazarı Bill Aulet girişimciliği 24 adımda ele alıyor. Genel olarak bu 24 adım, iş planı oluşturmakla ilgili bütün doneleri barındırıyor. Aslında kitabın sorduğu sorular parça parça birçok kaynakta var fakat hem örnekleriyle hem de sıra dışı noktalara dikkat çekmesi eseri değerli hale getiriyor. Okunabilirlik açısından da yalın bir üslubu olduğu söylenebilir.

Başarılı Startup İçin 24 Adım kitabını özellikle iş planı/iş modeli üretme aşamasındaki girişimcilere tavsiye ediyorum. Ortaya koyulan iyi iş fikri tek başına sadece “temenni”dir. Fikri, işe dönüştüren gerçek bir iş modeli ve uygulanabilirliğidir.

Kitabı bütün kitapçılarda ve online mağazalarda bulabileceğiniz gibi Türk Hava Yolları’nın Sky Library hizmetinden ücretsiz okuyabilirsiniz.

Keyifli okumalar.

 

Değerlendirmem: 10/7.5

Yazarın Linkedin hesabı: https://www.linkedin.com/in/billaulet/

Satın alma linkleri: Kitapyurdu.comIdefix.comBabil.com

Kitap Arkası:

Girişimciliğe olan ilgi küresel ölçekte büyüyor ancak çoğu insan hala girişimciliğin öğretilemeyeceğine başarılı olanların, diğerlerinde olmayan bir özellikle dünyaya geldiğine inanıyor. Ne var ki en büyük girişimcilerin Richard Branson, Steve Jobs, Bill Gates ve daha birçoklarının gerçekte tek bir ortak özelliği var: Muhteşem ürünler yarattılar.

Disciplined Entrepreneurship inovatif ve üstün başarılı bir ürün yaratmak üzerine adım adım ilerleyen kapsamlı, bütünsel ve ispatlanmış bir yaklaşım sunuyor. Sizi o optimal ve şık çözüme tüm işinizin temeline götürecek yinelemeli sürece odaklanıyor. Yarattığınız şey fiziksel bir ürün, hizmet ya da bilgi dağıtımı da olsa Disciplined Entrepreneurship gereken süreci gayret eden herkesin öğrenebileceği 24 adıma bölüyor.

Evet, girişimcilik kaotik olabilir ama doğasında öngörülemez olan durumlar, kontrol edebileceğiniz alanları belirleyip onlara yoğunlaşarak riskleri azaltmaya imkân tanıyan sistematik bir çerçeve gerektirir. Bu kitapta özetlenen süreç başarınızı garantilemenize ya da başarısızlığın kaçınılmaz olduğu bir yoldaysanız, yıkımınızın hızlanmasına ve daha iyi bir fikre geçmenize yardımcı olur. Adım adım ilerleyen bu yeni girişim yaratma rehberi size şunları nasıl yapacağınızı öğretecek:

Hakimiyet kazanabileceğiniz bir pazar fırsatına odaklanarak önemli ayrıntıları belirlemek

Hedef müşterilerinize sunduğunuz benzersiz değeri sayısallaştırmak ve bu değeri kara dönüştürmek

Ürününüzü mümkün olan en verimli şekilde tasarlayıp geliştirmek

Müşterilerin ürününüzü benimsemesini sağlamak konusunda karşılaşabileceğiniz yaygın engelleri aşmak

Kilit varsayımları belirleyip test etmek

Ve daha birçok şey!

Dünya daha karmaşık bir hale geldikçe ve sorunlar aciliyet kazandıkça girişimcilere olan ihtiyaç daha da artacaktır. Bu taslak, cesur girişimcilerin yinelemeli değerlendirmeler yaparak hızla ve verimli bir şekilde en iyi çözüme ulaşmalarına imkan tanıyacaktır. İster ilk kez girişim yapacak biri ister bir seri girişimci olun Disciplined Entrepreneurship size, insanların satın almak isteyeceği ve ihtiyaç duyacağı bir ürün yaratma şansınızı artıracak araçları sunar.

25.04.1

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: