Blog, Kitap

Sanatın Tüm Öyküsü / Stephen Farthing – Kitap Yorum

28 Mayıs 2017

Okuma programınızı özellikle yıllık olarak yapıyorsanız mutlaka içerisinde bir tane “sanat tarihi” kitabı bulundurmalısınız. Zira sanat, dünyanın geliştirdiği düşünsel kapasiteyi algılamak için önemli veriler sağlıyor. Bugün geriye baktığımızda sadece bir tablo, heykel dediğimiz yapıtlar domino etkisi gibi yüzlerce farklı gelişmeyi tetikleyebiliyor. “Düşüncenin” derinine inmek isteyenler içinse sanat tarihi bu yönüyle doğru alanlardan biri.

Sanatın Tüm Öyküsü, adından da anlaşılacağı gibi geniş bir sanat tarihi perspektifi sunuyor okuyucuya. Altı bölümden oluşan kitap, Tarih Öncesinden 15. yüzyıla, 15. ve 16. yüzyıl, 17. ve 18. yüzyıl, 19. yüzyıl, 1900’den 1945’e ve 1946’dan günümüze bölümlerinden oluşuyor. Ayrıca bir terimler sözlüğü, dizin ve resim bilgileri bölümleri mevcut.

Kitap ele aldığı dönemin öne çıkan akım ve yapıtlarının detaylı incelemelerinden oluşuyor. Genel kültür bilginizi destekleyecek; yüzlerce hap bilgi elde etmeniz de mümkün.

Konuya tam ilgiliyseniz kâğıt kalemle okunması gereken bir kitap. Günlük okuma için pek uygun değil; zamana yayarak 4-5 ay süre içerisinde okunabilir.

Değerlendirmem: 10/7

Satın alma linkleri: Kitapyurdu, idefix

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: