Blog, Kitap

Mutluluk Kürleri / Dr. Ümit Aktaş – Kitap Yorum

11 Mart 2017

Mutluluk Kürleri

Kendi adıma “sağlık” kitaplarına genel olarak ön yargılı bakıyorum. Genellikle “kilo verme” odaklı olan bu kitaplar okuyanlarından duyduğum kadarıyla sürdürülebilmesi çok zor diyetler ve yöntemler içeriyor.

“Sürdürülebilirlik” insan hayatında sadece diyet listeleriyle alakalı değildir. Kişinin karakteristiğini temsil eder. Örneğin; istediği halde sigarayı bırakamayan birisi dil öğrenmekte zorlanabilir. Veya “hazzı erteleme”* konusunda eksikleri olan birisinin yeni alışkanlıklar edinmekte diğer insanlara göre başarısız olma ihtimali fazladır.

Bütün bunlar temelden yani çocukluktan gelişen şeylerdir. O yüzden, “her istediğini veren” ebeveynlerin yetiştirdiği çocuklar günü geldiğinde bir şeylerden kolay vazgeçemez. Bu diyet programları için de geçerlidir.

Hayatımda hiç diyet yapmadım ama bana sorarsanız mesele, diyetin ne kadar ara sıra “ödül” içerdiği değil; ne kadar kişinin karakteriyle ve alışkanlıklarıyla uyumlu olduğudur.

Mutluluk Kürleri, bu anlamda biraz daha yol almış bir eser diyebiliriz. Özellikle bilimsel atıfları fevkalade. Glüten, sezaryen ve probiyotik kitaptan geriye kalan anahtar kelimeler. Bu üçlüyle ilgili tatmin edici düzeyde görü elde edebiliyorsunuz.

Bağırsak ve psikoloji ilişkisi sarsıcı. Son bilimsel gelişmeler de çok iyi takip edilmiş ve kitaba ustalıkla monte edilmiş.

Kitabın tavsiye ettiği 21 günlük diyete şöyle bir göz gezdirdim. Uygulamayı denemek serbest…

 

Değerlendirme: 10/10

Satın almak için; kitapyurdu, idefix

* Marshmallow Testi: http://www.psikolojistanbul.com/marshmallow-testi/

 

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: