Sinema

Mommy/Anne – Sinema Yorum

09 Ocak 2016

Bir anne ve Oedipus çocuğunun sarsıcı hikayesi

Xavier Dolan 1989 doğumlu bir yönetmen henüz 30’unda bile değil ama çok başarılı bir film çıkarmış. Anlatım sıra dışı. Yönetmen iyi bir risk almış ve başarmış.

Film, hayatta istediklerini başaramamış bir anne olan Diane (Anne Dorval) ve tek kelimeyle sorunlu oğlu Steve (Antoine-Olivier Pilon) ve komşuları Kyla (Suzanne Clément) merkezinde geçiyor. Anne ve çocuk arasındaki müthiş bir gerilim ve bu gerilimin üzerinde olabilecek tüm fedakâr duyguların olaylar içerisindeki yansıması izleniyor.

Filmin önemli bir kısmı dar ekranda geçiyor. Genç yaşta üst düzey oyunculuğuyla filme damgasını vuran Steve, ekranı elleriyle açıyor ama sonra yine daralıyor ki bu bile başlı başına filme çok iyi yerleştirilmiş.

Filmin müzikleri ve bu müziklerden ziyade kullanıldıkları yerler çok iyi. Tamamı normalde bilinen parçalar. Ancak benim en çok dikkatimi çeken Ludovico Einaudi’nin “Experience” parçası oldu. Kullanıldığı sahneler ise film bittiğinde hala kafanızda şarkıyı çaldıracak kadar başarılı.

Değerlendirme: 10/10

[box]Film Özeti: Sorunlu bir çocuk olan ve hiperaktivite ile mücadele eden Steve, dul annesi Die tarafından bir enstitüye yatırılmıştır. Ancak bir yasa değişikliği sonucunda oğlunu yanına alması gerekir. Birlikte yaşamakta ilk başta zorlanan ikili, aralarındaki sevgi ve iyi yürekli komşuları Kyla’nın da yardımlarıyla hayata tutunmaya çalışırlar. [/box]

Vizyon Tarihi: 20 Şubat 2015

Yapımı: 2014 – Fransa, Kanada

Tür: Dram

Süre: 140 Dakika

Yönetmen: Xavier Dolan

Oyuncular: Suzanne Clément ,  Antoine-Olivier Pilon ,  Anne Dorval ,  Patrick Huard ,  Alexandre Goyette

Senaryo: Xavier Dolan

Fragman:

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: