Blog, Sinema

Kötü Kedi Şerafettin – Sinema Yorum

12 Şubat 2016

Film özellikle animasyon alanında bir çok tabuyu yıkıyor. Yabancı örneklerinden ayırt edilemeyecek düzeyde başarılı. Beyoğlu, Fındıkzade, Cihangir, Galata Kulesi harika resmedilmiş.

Filmin senaryosu ise Türk toplumunun bir nevi çekirdeğini temsil ettiği iddia edilen; umursamaz, argo konuşan, çoğunlukla kaba ama içten içe iyi bir insan olan kişilik tiplemesinin giydirildiği kedi, “Kötü Kedi Şerafettin” üzerine kurulu.

Şerafettin’in dostu Martı Rıza ve Fare Rıfkı ile birlikte kendilerini içinde buldukları macerayı izliyorsunuz. Çok sürükleyici ya da etkileyici denemez ama yetişkin animasyonu olarak izlenebilecek başarılı bir yapım.

Filmden önce bilmeniz gereken iki nokta var; film kesinlikle bir aile filmi değil ve Kötü Kedi Şerafettin’i daha önce hiç bilmiyorsanız bir miktar araştırmanızda fayda var. (Wikipedia Linki)

[box]Film Özeti: Sıradan bir Mart sabahında, kötü kedilerin en kötüsü, anti-kahraman Kötü Kedi Şerafettin, kadim yancıları Fare Rıza ve Martı Rıfkı ile mangal hazırlığındadırlar.  Fakat evdeki hesap çarşıya uymaz… Zira Şero, aynı gün, babası Tonguç tarafından evden kovulur, bir dizi düşmanının saldırısına uğrar, hayatında ilk kez aşık olur dahası baba olduğunu öğrenir (tabii ki bunu kabullenmez!). Sorunların çözümü ise Rıza’dan gelir: Bundan böyle hayvan değil, insan gibi düşüneceklerdir!

Film, çizgi roman serisi olarak tanıdığımız ve Bülent Üstün’ün imzasını taşıyan Kötü Kedi Şerafettin ve mahallesindeki renkli karakterlerinin maceralarını beyazperdeye taşıyor. Senaryosu Levent Kazak ve Bülent Üstün tarafından kaleme alınan filmde Şerafettin’in seslendirmesini Uğur Yücel gerçekleştirirken, diğer karakterleri Demet Evgar, Güven Kıraç, Okan Yalabık, Gökçe Özyol, Ayşen Gruda, Cezmi Baskın, Yekta Kopan, Ahmet Mümtaz Taylan gibi ünlü isimler sesleriyle hayat veriyor. [/box]

Vizyon Tarihi: 5 Şubat 2016 (1s 22dk)

Yönetmen: Ayşe Ünal, Mehmet Kurtuluş

Oyuncular: Uğur Yücel, Demet Evgar, Ahmet Mümtaz Taylan devamı…

Tür: Animasyon , Komedi

Ülke: Türkiye

 

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: